Pamięć na Święta

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Tak mamy fajnie, bo mamy rodziny, ale są tacy, co ich nie mają... Pamiętajmy o nich. Prośmy o łaskę pamięci. Głównym wrogiem pamięci jest zapomnienie, ale nie jest to wróg najbardziej niebezpieczny. Najbardziej niebezpiecznym wrogiem pamięci jest przyzwyczajenie się do dóbr. Aby być wiernym pamięci, trzeba być świadkiem. ŚWIADEK może oznaczać męczennik. On nie powinien żyć z kapitału, lecz budować nowe. Aby być świadkiem trzeba być wiernym. Wiernym pamięci, wiernym swemu powołaniu, wiernym gorliwości czynienia dobra. Wierność oznacza zaoferowanie się, by udać się tam, gdzie jest ktoś inny. Nie jest to łatwe. Wierność oznacza wytrwałość. Bądźmy wierni wobec ubogich, chorych, potrzebujących. Zostań nowym świadkiem. W te święta nie zamykaj pamięci w szafie...

Myśli zebrane z przemowy Papieża Franciszka do ugandyjskich duchownych z 27 listopada 2015 roku.